KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - FERNANDO

15.01. (poniedziałek)
godz. 13:30; 15:30
 

USA 2018; animacja; reż. Carlos Saldanha; polski dubbing;dozwolony od lat - b/o, czas projekcji 106 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie).

 

Fernando jest młodym byczkiem niepodobnym do innych - zamiast walczyć, woli bowiem leżeć pod drzewem i wąchać kwiatki. Pewnego dnia pięciu mężczyzn poszukuje najwaleczniejszego i najodważniejszego byka, który weźmie udział w walkach w Madrycie. Za sprawą pomyłki ich wybór pada na Fernanda, który musi stawić czoła losowi...

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - NARZECZONY MIMO WOLI

15.01. (poniedziałek)
godz. 17:30
 

Polska 2018; komedia romantyczna; reż. Bartosz Prokopowicz; obsada; julia Kamińska, Piotr Stramowski, Sonia Bohosiewicz, Piotr Adamczyk, Barbara Kurdej-Szatan, Tomasz Karolak; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 110 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie, studenci, seniorzy).

 

Czy małe, niewinne kłamstewko może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do totalnej katastrofy? A może dopiero jak wszystko się w życiu rozpada, możliwe staje się poukładanie wszystkiego od nowa? Karina próbuje z całych sił stworzyć pierwszy (tym razem) szczęśliwy związek. Niestety mężczyzna, któremu oddała swoje serce, wydaje się być bardziej zainteresowany sobą, niż nią. Pewnego dnia, jedno nieprzewidziane zdarzenie i jedno małe kłamstewko zamieni jej uporządkowane życie w prawdziwy emocjonalny rollercoster. Szybko okaże się też, że każdy z bohaterów ma tak naprawdę coś do ukrycia. Gdy prawda wyjdzie na jaw, wszyscy będą musieli zrobić w końcu porządek w swoich związkach i w swoich sercach. „Narzeczonego na niby” pokochają ci, którzy choć raz zakochali się w niewłaściwej osobie oraz ci, którzy wierzą, że o prawdziwą miłość warto walczyć, nawet jeśli zaczyna się mocno niefortunnie. W rolach głównych zobaczymy: Julię Kamińską, Sonię Bohosiewicz, Barbarę Kurdej-Szatan, Dorotę Kolak, Piotra Stramowskiego, Piotra Adamczyka, Tomasza Karolaka, Mikołaja Roznerskiego, Krzysztofa Stelmaszyka, Andrzeja Grabowskiego, Ilone Ostrowską, Ewę Kasprzyk, Janusza Chabiora, Sebastiana Karpiela-Bułeckę.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - GOTOWI NA WSZYSTKO. EXTERMINATOR

15.01. (poniedziałek)
godz. 19:30
 

Polska 2017; biograficzny, obyczajowy, sportowy; reż. Łukasz Palkowski; obsada: Jakub Gierszał, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka; dozwolony od 15 lat, czas projekcji 110 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie, studenci, seniorzy).

 

Piątka oddanych przyjaciół miała od dzieciństwa wielkie marzenie – chcieli wstrząsnąć polską sceną metalową i gromadzić na koncertach tłumy, a wszystko to pod szyldem zespołu o złowieszczo brzmiącej nazwie: EXTERMINATOR. Czas jednak pokazał, że młodzieńcze ambicje to jedno, a życie to drugie. Obecnie lider zespołu, Marcyś (Paweł Domagała), pracuje w sklepie ojca i przeżywa kryzys w związku z Magdą (Agnieszka Więdłocha). Wirtuoz gitary Lizzy (Piotr Żurawski) to szeregowy pracownik banku. Trzeci z mężczyzn, basista Jaromir (Krzysztof Czeczot), codziennie podbija kartę w fabryce pianki poliuretanowej i usilnie stara się sprostać obowiązkom ojca rodziny. Perkusista Makar (Piotr Rogucki) wylądował w zakładzie psychiatrycznym. Z kolei piąty – Cypek (Sebastian Stankiewicz) – wyjechał zarabiać za granicę. Pewnego dnia powracają dawne wspomnienia – pani burmistrz (Dominika Kluźniak) okazuje się wielką fanką Exterminatora ze starych czasów. Obiecuje wesprzeć przyjaciół unijną dotacją, o ile dogadają się i doprowadzą do reaktywacji zespołu. Szybko okazuje się, że propozycja ma jednak mały haczyk: chłopcy muszą sprzeniewierzyć się swoim ideałom i wystąpić na kilku festynach, grając utwory dalekie od ich repertuaru. Męska duma nie pozwala bohaterom iść na kompromis, a wieloletnia przyjaźń i związki z kobietami poddane zostają prawdziwej próbie. Pikanterii całej sytuacji dodają: pojawienie się szalonej koleżanki Makara ze szpitala, Julci (Aleksandra Hamkało) oraz konflikt z liderką miejscowego zespołu Wisienki, Ziomecką (Dorota Kolak). A tymczasem zbliża się wielki koncert...

KINO ZA ROGIEM W ŁOSICACH

BERNADETTA. CUD W LOURDES

2.01. godz. 18:00
 

Francja 2011; historyczny, dramat; reż. Jean Sagols; obsada: Katia Cuq, Michel Aumont, Francis Huster, Francis Perrin; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 109 min., bilet: 5,00 zł.

 

Od lutego do lipca 1858 roku Matka Boża 18 razy objawia się Bernadetcie Soubirous, skromnej, pochodzącej z ubogiej wielodzietnej rodziny 14-letniej dziewczynce z Lourdes na południu Francji. Wielu ludzi nie daje wiary opowieściom dziewczynki, jednak jej niewinność, szczerość i czystość szybko przekonują wątpiących. Do małego miasteczka zaczynają przybywać pielgrzymi, dochodzi do cudownych uzdrowień, a wieść o Lourdes obiega świat.

HANAMI - KWIAT WIŚNI

4.01. godz. 18:00
 

Francja, Niemcy 2003; psychologiczny, dramat; reż. Doris Doerrie; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 122 min., bilet: 5,00 zł.

 

Są starzejącym się małżeństwem. On, Rudi, kierownik działu w zakładzie utylizacji śmieci, najbardziej na świecie kocha rutynę. Ona, Trudi, to idealna żona i matka, która dla rodziny poświęciła swoje potrzeby, marzenia i fascynacje, również tę największą - miłość do Japonii, jej pejzaży, rytuałów, religii i kultury.
I mimo że to Rudi jest chory na raka, to ona, Trudi, pozornie zdrowa, umiera pierwsza. Może to jej ostatni akt poświęcenia dla męża? Bo oto nagle Rudi, ten do bólu praktyczny i pozbawiony fantazji urzędnik, postanawia zrealizować jej wielkie marzenie: jedzie do Japonii - chce zrozumieć, z czego Trudi zrezygnowała dla niego i dzieci. Ta podróż stanie się dla niego wędrówką w głąb siebie, jego związku z żoną, istoty życia oraz bezinteresownej miłości.
Wybitny, piękny, refleksyjny film.

PAPIEROWE GODY

9.01. godz. 18:00
 

Polska 2016; komedia; reż. Piotr Matwiejczyk; obsada: Piotr Matwiejczyk, Agata Bykowska, Cezary Pazura, Robert Buczyński, Katarzyna Figura; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 91 min., bilet: 5,00 zł.

 

Agata i Filip to małżonkowie o rocznym stażu, którzy znaleźli się na skraju kryzysu. On nie przykłada większej wagi do pierwszej - "papierowej" - rocznicy i marzy o tym, by ta zaplanowała się sama. Ona z kolei marzy o mężu, który wyjdzie z inicjatywą miłego i romantycznego spędzenia czasu. Kiedy w końcu wylądują na kozetce u terapeuty (świetny Cezary Pazura), ten spróbuje im pomóc, choć chyba sam potrzebuje pomocy bardziej niż oni.

NA GRANICY

11.01. godz. 18:00
 

Polska 2016; thriller; reż. Wojciech Kasperski, obsada: Marcin Dorociński, Andrzej Chyra, Bartosz Bielenia, Jakub Henriksen, Andrzej Grabowski;dozwolony od 18 lat, czas projekcji 92 min., bilet: 5,00 zł.

 

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia ojca i dwóch synów, którzy przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć sobie relacje po niedawnej rodzinnej tragedii. Tajemniczy nieznajomy, pojawiający się w odciętej od cywilizacji górskiej bazie, wciąga ich w mroczny i niebezpieczny świat przestępczego pogranicza. Aby przetrwać, bracia będą zmuszeni do odrobienia trudnej lekcji dojrzałości.

 

ZAMIESZKAJMY RAZEM

16.01. godz. 18:00
 

Francja, Niemcy 2011; komediodramat; reż. Stephane Robelin; obsada: Jane Fonda, Daniel Bruehl, Guy Bedos, Geraldine Chaplin, Claude Rich, Pierre Richard; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 96 min., bilet: 5,00 zł.

 

Niezależna Jeanne i jej wciąż szaleńczo w niej zakochany mąż Albert, kłótliwa Annie i jej mąż - wieczny aktywista i społecznik Jean, oraz samotny kobieciarz Claude przyjaźnią się od ponad czterdziestu lat. Teraz są starzy - starość dopadła ich nie przygotowanych na choroby, utratę sił, pamięci, niezależności, godności. Dochodzą do wniosku, że razem będą silniejsi i mniej skazani na pomoc obcych, obojętnych ludzi. Postanawiają zamieszkać razem.
Bardzo piękny, refleksyjny film o starości, bliskości, przyjaźni i miłości, o wygasłych namiętnościach, ale nie gasnącym poczuciu wartości życia na każdym jego etapie - i mistrzowskie aktorstwo ikon światowego kina.

MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE

18.01. godz. 18:00
 

Szwecja 2015; komediodramat; reż. Hannes Holm; obsada: Ralf Lassgard, Bahar Pars, Ida Engvoll, Filip Berg; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 111 min., bilet: 5,00 zł.

 

Owe to mizantrop i formalista - wielbi porządek, przepisy i regulaminy, ale nie przepada za ludźmi. Za sobą też nie przepada i dlatego usiłuje zakończyć swoje życie, w czym za każdym razem ktoś lub coś mu przeszkadza. A najbardziej przeszkodzą mu nowi sąsiedzi - żywiołowi, hałaśliwi i beznadziejnie radośni - którzy nie zrażając się jego grubiaństwem, rozniecą w nim w końcu dawno zgasłe światełko.
Wzruszający i pogodny film o bezinteresownej życzliwości, która jest w stanie odmienić świat - a przynajmniej ogrzać jedno zziębnięte ludzkie serce.

BABCIA GANDZIA

23.01. godz. 18:00
 

Francja 2012; komedia, kryminalny; reż. Jerome Enrico; obsada: Bernadette Lafont, Carmen Maura, Dominique Lavanant, Francoise Bertin; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 90 min., bilet: 5,00 zł.

 

Paulette od śmierci męża mieszka samotnie na obskurnym osiedlu na przedmieściach Paryża. Cukiernię, którą dawniej prowadziła, przerobiono na japońską restaurację, a ona sama nie jest w stanie utrzymać się z głodowej emerytury. Bohaterce, granej przez Bernadette Lafont (dawna muza François Truffauta), daleko do typowej, uroczej staruszki. Jest pełna jadu i niechęci do imigrantów. Dawno temu pokłóciła się z własną córką, która poślubiła czarnoskórego policjanta, a wnuk z tego związku to jej powód do wstydu. Nic nie jest w stanie jej pocieszyć i nikt nie potrafi jej uciszyć. Dopiero perspektywa utraty mieszkania zmienia jej nastawienie do otoczenia, a film z mrocznego, społecznego dramatu zamienia się w dynamiczną komedię, pełną niepoprawnych politycznie gagów.
Przedmieścia to miejsce, gdzie wszystko jest możliwe. W czasie policyjnego pościgu diler wyrzuca dużą paczkę haszyszu, która ląduje wprost w rękach Paulette. Starsza pani postanawia skorzystać z możliwości nieoczekiwanego zarobku. Twardo negocjuje z miejscowym gangsterami i rozkręca domowy interes - sprzedaż przepysznych wypieków z dominującą w smaku nutą haszyszu. Pomagają jej w tym trzy postrzelone koleżanki, razem tworzące wręcz montypytonowski gang starszych pań. Tak jak klienci ciastkami, Paulette rozkoszuje się swoim nowym życiem, w którym "zarabia pieniądze i spotyka świetnych ludzi".

ZABÓJCY BAŻANTÓW

25.01. godz. 18:00
 

Dania 2014; kryminalny, thriller; reż. Mikkel Norgaard; obsada: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pilou Asbaek, Danica Curcis, David Dencik; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 114 min., bilet: 5,00 zł.

 

Mówią o nich bez przesadnego szacunku: Arab i Lump. Assad i Carl są działającymi niekiedy na granicy prawa detektywami z departamentu zajmującego się nierozwiązanymi sprawami z przeszłości. Jednego z nich od dawna nęka na poły szalony były inspektor policji, którego dwójkę nastoletnich dzieci zamordowano dwadzieścia lat wcześniej. Sprawcę zbrodni udało się wprawdzie złapać, ale inspektor uparcie twierdzi, że prawdziwy morderca wciąż jest na wolności. Detektywi postanawiają zająć się tą sprawą po tym, gdy inspektor popełnia samobójstwo.
Tropy prowadzą do prestiżowej szkoły z internatem, w której przed laty uczyły się ofiary i - najprawdopodobniej - również ich oprawcy, dziś majętni i szanowani członkowie duńskiego społeczeństwa. W rozwikłaniu tajemnicy makabrycznej zbrodni sprzed lat może pomóc bezdomna kobieta, niegdyś uczennica tej samej ekskluzywnej szkoły.

BROKEN

30.01. godz. 18:00
 

Wielka Brytania 2012; dramat; reż. Rufus Norris; obsada: Eloise Laurence, Tim Roth, Cillian Murphy, Rory Kinear, Robert Emms; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 90 min., bilet: 5,00 zł.

 

Kino wybitne, choć nie mówi o niczym wyjątkowym. Ot, proste sprawy: prawnik samotnie wychowuje dwójkę dorastających dzieci; ich opiekunka Kasia przeżywa kryzys związku z narzeczonym; w sąsiedztwie dochodzi do aktów przemocy. Jednak sposób, w jaki Rufus Norris opowiada kilka splatających się z sobą historii, stawia go w rzędzie najbardziej obiecujących twórców światowego kina.
Główna bohaterka 11-letnia rezolutna Skunk pewnego dnia staje się przypadkowym świadkiem brutalnego pobicia chłopaka z sąsiedztwa. Ten incydent jest początkiem dramatycznych zdarzeń, które jak toksyczna chmura zaczynają spowijać sympatyczne angielskie przedmieście. I choć wokół mnoży się przemoc, kłamstwo i zdrada, Skunk do końca udaje się zachować czystość i niewinność.
Norris pokazuje świat oczami dziewczynki, która przeżywa swoistą inicjację - idzie do nowej szkoły, ma pierwszego w życiu chłopaka i przeżywa pierwsze bolesne rozstanie - unika przy tym pułapki jednowymiarowości: ci dobrzy nie są tak do końca czyści, a ci najgorsi mogą przynieść ocalenie. Świetnie zagrany, mistrzowsko skomponowany, poruszający film.