KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - DWIE KORONY

24.11. (piątek)
godz. 8:30; 15:00
 

Polska 2017; fabularyzowany dokument; reż. Michał Kondrat; obsada: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Paweł Deląg, Artur Barciś; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 92 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie); 12 zł (grupy zorganizowane o godz. 8:30).

 

"Dwie korony" to pierwszy film ukazujący nieznane dotąd powszechnie fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. W warstwie fabularnej filmu występują znakomici polscy aktorzy: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski i inni. W części dokumentalnej wypowiadają się znawcy życia o. Maksymiliana: osoby duchowne i świeckie, między innymi Kazimierz Piechowski, który spotkał o. Maksymiliana w czasie pobytu w obozie, a słowa, które od niego wówczas usłyszał przemieniły go i ukierunkowały duchowo na całe życie...

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - EMOTKI FILM

24.11. (piątek)
godz. 10:15; 16:30
 

USA 2017; animowany; reż. Tony Leondis; polski dubbing; dozwolony od lat - b/o, czas projekcji 86 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie); 12 zł (szkoły - grupy zorganizowane).

 

Komedia „Emotki. Film” odkrywa przed nami sekretny świat naszych smartphone’ów. Ukryte za aplikacją, z której korzystamy, wysyłając wiadomości, gwarne miasto Tekstopolis to miejsce, w którym mieszkają i pracują emotki. Każda z nich ma określone zadanie i jedną konkretną emocję, którą wyraża. Każda oprócz Minka – żywiołowej, energetycznej emotki, która potrafi wyrazić wszystkie emocje. Niestety, wada zagraża całemu telefonowi, dlatego Minek łączy siły z najlepszym przyjacielem – „Piątką” i super-hakreką Matrix, by powstrzymać nadchodzącą katastrofę. Wspólnie wyruszają w wielką, pełną niespodzianek i przygód podróż po zakamarkach aplikacji, by ocalić Tekstopolis.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - LISTY DO M 3

24.11. (piątek)
godz. 18:15
 

Polska 2017; komedia romantyczna; reż. Tomasz Konecki; obsada: Agnieszka Dygant, Piotr Adamczyk, Tomasz Karolak, Wojciech Malajkat, Izabela Kuna, Magdalena Różczka; dozwolony od 15 lat, czas projekcji 100 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie).

 

"Listy do M. 3" opowie historię kilku osób, którym w jeden magiczny dzień przydarzają się wyjątkowe chwile. Bohaterowie przekonają się o potędze miłości, rodziny, wybaczenia i wiary w to, że ten niezwykły świąteczny czas pełen jest niespodzianek.

KINO OBJAZDOWE CINEMA LUMIERE - SALA WIDOWISKOWA ŁDK - PIŁA. DZIEDZICTWO

24.11. (piątek)
godz. 20:15
 

Kanada, USA 2017; horror; reż. Michael Spierig, Peter Spierig; obsada: Matt Pasmore, Tobin Bell, Callum Keith Rennie, Hannah Emily Anderson; dozwolony od 15 lat, czas projekcji 91 min. Bilet: 16 zł (normalny); 13 zł (uczniowie, studenci).

 

Miasto paraliżuje strach, gdy policja odkrywa kolejne zmasakrowane zwłoki. Media rozdmuchują teorię o seryjnym mordercy, ale detektywom nie udaje się ustalić żadnego wspólnego mianownika, który łączyłby wszystkie zabójstwa. Aż do dnia, gdy na jaw wyjdzie jeden makabryczny szczegół, który rzuci podejrzenie na dobrze znanego policji mordercę Johna Kramera. Problem w tym, że Kramer nie żyje...

KINO ZA ROGIEM W ŁOSICACH

BODY / CIAŁO

07.11. godz. 18:00
 

Polska 2015; dramat; reż. Małgorzata Szumowska; obsada: Janusz Gajos, Maja Ostaszewska, Justyna Suwała, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 88 min., bilet: 5,00 zł.

 

Cyniczny prokurator (Janusz Gajos) i jego cierpiąca na anoreksję córka (Justyna Suwała) próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny - Anna (Maja Ostaszewska) oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

VERA DRAKE

09.11. godz. 18:00
 

Francja, Wielka Brytania 2004; społeczny, dramat; reż. Mike Leigh; obsada: Imelda, Staunton, Philip Davis I., Daniel Mays, Alex Kelly II., Eddie Marsan; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 119 min., bilet: 5,00 zł.

 

Londyn, rok 1950. Vera Drake, sprzątaczka, wiedzie spokojne życie z mężem Stanem i dorosłymi dziećmi Sidem i Ethel. Nie są rodziną zamożną, ale żyją w harmonii i są szczęśliwi. Stan pracuje jako mechanik, Sid jest krawcem, a Ethel testuje w fabryce żarówki. Nikt z nich nie wie, że wiecznie uśmiechnięta i pogodna kochająca żona i matka, która codzienną krzątaninę umila sobie śpiewaniem, ma dodatkowe, tajemnicze zajęcie: pomaga kobietom pozbyć się niechcianej ciąży. Nie bierze za przysługę pieniędzy. Robi to, bo są w potrzebie, a prawo zabrania aborcji, przynajmniej takim jak one, bo bogate panienki z dobrych domów mogą za odpowiednią opłatą przekonać lekarza w ekskluzywnej prywatnej klinice, że niechciana ciąża doprowadzi je do samobójstwa. Bezradnym niezamożnym dziewczynom pozostaje Vera Drake. Kiedy jedna z nich trafi do szpitala, do drzwi Very zapukają policjanci.
Mądre, społecznie ważne kino, które bada granice hipokryzji - i jednostki, i stanowionego przez państwo prawa.

OSTATNIA RODZINA

14.11. godz. 18:00
 

Polska 2016; biograficzny, dramat; reż. Jan P. Matuszyński; obsada: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna, Andrzej Chyra; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 117 min., bilet: 5,00 zł.

Film biograficzny. Na podstawie zdjęć, filmów dokumentalnych i wywiadów wiernie oddaje atmosferę rodziny Beksińskich po tym, gdy z rodzinnego Sanoka przeprowadzili się do Warszawy i zamieszkali w blokowisku na Mokotowie. Znakomite kreacje aktorskie Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Aleksandry Koniecznej.

AFERIM!

16.11. godz. 18:00
 

Czechy, Rumunia 2015; dramat, historyczny; reż. Radu Jude; obsada: Teodor Corban, Mihai Comanoiu, Toma Cuzin, Alexandru Dabija; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 101 min., bilet: 5,00 zł.

 

Wołoszczyzna, 1835 rok. Policmajster Constandin i jego syn przemierzają bezkresną krainę w poszukiwaniu zbiegłego cygańskiego niewolnika, który rzekomo okradł swojego pana. Ich nieśpieszną podróż urozmaicają filozoficzne dywagacje na temat istnienia i groteskowe sentencje wygłaszane przez Constandina ("Mąż ma bić żonę, byle z umiarem"), a także spotkania z innymi wędrowcami. Ten wysmakowany biało-czarny film to podróż w głąb XIX-wiecznej Rumunii, z jej prymitywizmem, okrucieństwem, rasizmem, niewoleniem ludzi i strasznym obrazem świata prezentowanym przede wszystkim przez duchownych. "Prawdy" wygłaszane przez napotkanego popa ("Żydzi to nie ludzie, tylko zwierzęta, a Cyganie muszą być niewolnikami, bo pochodzą od Chama") byłyby pewnie zabawne, gdyby nie to, że film bazuje w dużym stopniu na dokumentach historycznych…
Srebrny Niedźwiedź dla Radu Jude na festiwalu w Berlinie.

PROSTA HISTORIA O MORDERSTWIE

21.11. godz. 18:00
 

Polska 2016; komedia; reż. Arkadiusz Jakubik; obsada: Filip Pławiak, Andrzej Chyra, Kinga Preis, Anna Smołowik, Ireneusz Czop; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 85 min., bilet: 5,00 zł.

 

Zaczyna się sielsko: oto najstarszy syn idzie w ślady ojca policjanta. Słoneczny dzień, on składa przysięgę, rodzice dumni, on przepełniony radością.
I zaraz potem: noc, trupy ojca i matki na podłodze, krew, policjanci z dochodzeniówki…
A pomiędzy - przestrzeń wypełniona domową przemocą, alkoholem, korupcją, mafijno-policyjnymi powiązaniami.
Film Arkadiusza Jakubika to świetnie zagrany, celny portret dusznej małomiasteczkowej rzeczywistości, ale też mroczny portret rodziny, w której dziedziczy się głównie grzechy przodków.

 

ŻYWIE BIEŁARUŚ

23.11. godz. 18:00
 

Polska 2012; polityczny, dramat; reż. Krzysztof Łukaszewicz, obsada: Dźmitry Winsent Papko, Karolina Gruszka, Aliaksandr Malcanau, Denis Tarasenko;dozwolony od 16 lat, czas projekcji 101 min., bilet: 5,00 zł.

 

Nowy film Krzysztofa Łukaszewicza, reżysera głośnego "Linczu" oraz współtwórcy "Generała Nila", ukazuje ponury obraz kraju zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii napisanej przez Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę - 24-letniego działacza opozycyjnego, na którego losach oparto znaczną część scenariusza - jest muzyk rockowy Miron. Kontestujący system artysta przypłaca krytykę władzy przymusowym wcieleniem do wojska, choć stan jego zdrowia w oczywisty sposób nie kwalifikuje go do odbywania służby wojskowej. A w jednostce, zgodnie ze złowieszczym sloganem nad bramą, "wszystko jest tak jak na zewnątrz, tylko bardziej". Koszmarna fala, łamanie charakterów, znęcanie się, bicie - czasem na śmierć, brak nadziei. Żeby nie oszaleć, Miron zaczyna, z pomocą swojej dziewczyny i kupionego potajemnie telefonu komórkowego, prowadzić internetowy blog "Dziennik białoruskiego poborowego", prześmiewczy wobec państwa, armii i prezydenta. Jego "głos zza koszarowych murów" powoduje internetową rewolucję. Białoruskie KGB postanawia odszukać i skutecznie uciszyć niepokornego blogera.

GŁOŚNIEJ OD BOMB

28.11. godz. 18:00
 

Dania, Francja, Norwegia 2016; dramat; reż. Joachim Trier, obsada: Gabriel Byrne, Isabelle Huppert, Jesse Eisenberg, Devin Druid; dozwolony od 12 lat, czas projekcji 104 min., bilet: 5,00 zł.

 

Laura, znakomita fotoreporterka wojenna, ginie w wypadku samochodowym, zostawiając męża i dwóch synów. Jej nagłe odejście sprawia, że mężczyźni, nie radząc sobie z żałobą, tracą ze sobą kontakt. Trzy lata po śmierci Laury, z okazji wystawy upamiętniającej jej prace, pojawia się okazja do ponownego spotkania i wspominania zmarłej. Na jaw wychodzą tajemnice, niewypowiedziane żale i tłumione przez lata uczucia.

 

HANNAH ARENDT

30.11. godz. 18:00
 

Francja, Izrael, Niemcy 2012; biograficzny, dramat; reż. Margarethe von Trotta; obsada: Barbara Sukowa, Axel Milberg, Janet McTeer, Julia Jentsch; dozwolony od 16 lat, czas projekcji 108 min., bilet: 5,00 zł.

 

Hannah Arendt, filozofka i publicystka, jeden z najbardziej błyskotliwych umysłów w XX wieku, zostaje wysłana w 1961 r. przez tygodnik New Yorker do Jerozolimy, żeby relacjonować proces Adolfa Eichmanna, nazistowskiego zbrodniarza wojennego, głównego koordynatora i wykonawcę planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.
W oparciu o ten proces Arendt wyda dzieło "Eichman w Jerozolimie. Recz o banalności zła", do dziś wywołujące dyskusje i budzące kontrowersje.
Margarete von Trotta portretuje w swoim filmie silną, niezależną kobietę, która formułuje swoje tezy wbrew niemal wszystkim. Traci przyjaciół, staje się ofiarą niezrozumienia kolegów po fachu, a także obiektem niewybrednych ataków - ale nigdy nie przestaje niezłomnie bronić swoich poglądów.