Obchody Narodowego Święta Niepodległości

2013-11-12 13:45

Uroczystości Narodowego Święta Rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Św. Zygmunta Króla w Łosicach. Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona została przez ks. Kanonik Michał Śliwowskiego, który w homilii poświęcił wiele miejsca wydarzeniom historycznym, z których każdy Polak powinien być dumny. Podkreśli, że Polski na mapie nie było przez 123 lata, ale była Ojczyzna w ziemi, języku, ludziach.

Po mszy św. w uroczysty przemarszu przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół, stowarzyszeń, harcerstwa i poczty sztandarowe udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacje złożyły wieńce.

Kolejna część obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się w sali kinowej Łosickiego Domu Kultury. Podczas wystąpień starosta łosicki Czesław Giziński, jak również burmistrz Miasta i Gminy Łosice podkreślali znaczenie współczesnego patriotyzmu oraz dumy z Polski. Głos zabrał również przedstawiciel kombatantów Pan Kazimierz Giereło, który w zaprezentowanym żołnierskim wierszu i pieśni oddał hołd poległym w walce o niepodległość.

Na część artystyczną obchodów złożyła się prezentacja multimedialna połączona z komentarzami   przygotowanymi przez uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Łosicach pod kierunkiem nauczyciela historii Dariusza Stasiuka oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu laureatów I Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej Hubert Jakimiuk ze Szkoły Podstawowej w Starych Szpakach, Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej w Hadynowie w składzie: Karolina Piekarska, Anna Radzikowska, Wiktoria Biernacka, Kamila Stefaniuk, Iza Łukaszuk, Julia Zozula, Michał Król, Grupa Wokalna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Łosicach w składzie: Weronika Kosmalska, Natalia Zaniuk, Eliza Pieńkowska, Aleksandra Andrzejczuk, Klaudia Gałecka, Amanda Kryńska, Daria Borowska, Marta Lewczuk
z Gimnazjum w Niemojkach.

Ostatnim punktem obchodów było złożenie przez Przewodniczącą Rady Powiatu Grażynę Kasprowicz, Starostę Czesława Gizińskiego oraz Wicestarostę Mariusza Kucewicza wiązanki przy tablicy pamiątkowej doktora Wróblewskiego.