Perła 2014 za Korowaj weselny

2014-11-18 07:38

14 listopada br. na ostatniej sesji Rady Powiatu Łosickiego IV kadencji gościła Pani Anna Szpura, która otrzymała nagrodę Perła 2014 za korowaj weselny. Starosta łosicki Czesław Giziński przekazał laureatce gratulacje oraz podziękowania za pielęgnowanie naszych regionalnych tradycji kulinarny, jak również szeroką promocję powiatu łosickiego. Laureatka Perły 2014 na ręce starosty przekazała korowaj weselny przy okazji prezentując tradycje związane z tym ciastem obrzędowym.

Pani Anna Szpura to bardzo aktywna mieszkanka Gminy Stara Kornica, która ma na swoim koncie bardzo wiele osiągnięć:

2012

1. Nagroda Specjalna Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego i wyróżnienie Dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach za „Lipówkę Kornicką” w Świętokrzyskim konkursie „na nalewki miodowe i miody pitne”

2. Przyłączenie Pasieki do „Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze”

3. I miejsce w konkursie „Dziedzictwo Kulinarne Smaki Regionów za „ser ziemny z Kornicy” i I miejsce za miód wielokwiatowy łąkowy z Kornicy

4. I Miejsce w Turnieju Nalewek Miodowych w Tykocinie (woj. Podlaskie) za nalewkę z owocu czarnego bzu

5. I miejsce w Konkursie na Najlepszy produkt tradycyjny wschodniego Mazowsza za lipówkę kornicką

6. II miejsce w konkursie Kulinarny Ziołowy Przysmak w Korycinach (woj. Podlaskie) w kategorii zupy za zupę wiosenną

2013

1. Wyróżnienie za miód pitny na zakwasie w świętokrzyskim Konkursie na nalewki miodowe i miód pitny

2. I miejsce w Konkursie Dziedzictwo Kulinarne Smaki Regionów za korowaj weselny, wyróżnienie za miód pitny na zakwasie i nominację do Perły 2013 za miód wielokwiatowy łąkowy z Kornicy

3. Wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Korowaja Mielnickiego w Mielniku

4. Wyróżnienie w I Konkursie na najlepsze wino i nalewkę domowej produkcji w Krośnie Odrzańskim (woj. Lubuskie) za nalewkę aroniową z trawą żubrówką oraz za wino porzeczkowe

5. Wyróżnienie w konkursie „Polska Nalewka 2013” za nalewkę z owocu bzu czarnego.

6. II miejsce w Turnieju Nalewek Miodowych w Tykocinie za nalewkę tarninówkę

7. III miejsce w Konkursie na najaktywniejszą liderkę Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich woj. Mazowieckiego. W tym konkursie zdobyłam nagrodę pieniężną w wysokości 2 tysięcy złotych i za tą kwotę wydałam książkę „Tradycje Kulinarne, obrzędy i zwyczaje gminy Stara Kornica”

2014

1. I miejsce w Konkursie Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego za miód wielokwiatowy łąkowy z Kornicy

2. II miejsce w Konkursie na Najlepszy produkt tradycyjny wschodniego Mazowsza za korowaj weselny

3. II miejsce w Turnieju Nalewek Miodowych w Tykocinie za nalewkę z suszonych owoców

4. I miejsce w Konkursie Dziedzictwo Kulinarne Smaki Regionów za „powidła śliwkowe” i nominację do Perły 2014 za korowaj weselny

5. Przyznanie nagrody Perła 2014 za korowaj weselny

6. I miejsce i nagroda Marszałka woj. Świętokrzyskiego w Świętokrzyskim Konkursie na nalewki miodowe i miód pitny za Pigwówkę Słoneczną

7. I miejsce w Konkursie na najaktywniejszą liderkę Krajowej Sieci obszarów wiejskich woj. Mazowieckiego

W 2013 roku prowadziła warsztaty rękodzieła tradycyjnego w Szkole w Kornicy. W 2014 roku rozpoczęła akcję edukacji dzieci w sferze pszczelarstwa. Wpisała szkołę do AKADEMII PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ i przeprowadziła kilkanaście lekcji z pszczelarstwa na świetlicy w szkole w Kornicy i w Koszelówce. W planach ma zorganizowanie kącika pszczelarskiego, w którym stanie ul na tle łąki z kwiatami.

Od maja 2013 do maja 2014 roku wprowadziła na listę produktów tradycyjnych w ministerstwie 8 produktów:

1. Kiełbasa z wątrobą z Kornicy
  2. Lipówka Kornicka