POSTULATY PROTESTUJĄCYCH ROLNIKÓW POWIATU ŁOSICKIEGO

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

POSTULATY PROTESTUJĄCYCH ROLNIKÓW POWIATU ŁOSICKIEGO

1. Ruszenie skupów trzody chlewnej z terenu strefy buforowej (zdjęcie około 10 000 szt. z terenu Powiatu Łosickiego – natychmiast).
  2. Kategoryczne zniesienie strefy buforowej z Powiatu Łosickiego.
  3. Opracowanie jednolitych procedur (instrukcja) postępowania w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej związanej z:
    • wystąpienia przypadku ASF (u dzików);
    • wystąpienia ogniska ASF (w gospodarstwie);
  4. Opracowanie zasad obrotu i hodowli trzodą chlewną w strefie buforowej i jak najszybsze dostarczenie ich Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.
  5. Opracowanie szczegółowej procedury (wytycznych) określającej zabezpieczenie gospodarstwa przed ASF oraz czytelne zasady wypłacania rekompensat.
  6. Zasady przemieszczania prosiąt i loszek remontowych ze strefy buforowej poza strefę i analogicznie w drugą stronę.
  7. Złagodzenie zasad umożliwiających ubój gospodarczy.
  8. Nie karanie rolników za zorganizowanie protestów, które przez rząd zostały uznane za słuszne.
  9. Wyciągnięcie karnych konsekwencji względem osób odpowiedzialnych za ogromne straty gospodarcze i powstanie zaistniałej sytuacji.
  10. Natychmiastowy przyjazd Ministra Rolnictwa do Powiatu Łosickiego z konkretnymi rozwiązaniami.

Przedstawiciele producentów trzody chlewnej Powiatu Łosickiego

Do wiadomości: