Rajd Pieszy i Nordic Walking „W poszukiwaniu wiosny”

2017-03-27 14:08

25 marca odbył się kolejny Rajd Pieszy i Nordic Walking organizowany przez Starostwo Powiatowe w Łosicach, Klub Sportowy „Jedynka” Łosice, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łosickiej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tym razem pod hasłem „W poszukiwaniu wiosny” czterdziestoosobowa grupa uczestników rajdu udała się do Czuchowa Pieńków, aby stamtąd ruszyć w trasę przez Zaborze i dolinę Tocznej.

Nasza przewodniczka Wanda Frączek opowiedziała historię związaną z tymi terenami. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na naszym terenie na początku XX wieku działały tzw. „Gniazda Sieroce”, a jedno m.in. w Zaborzu. Zanim powstały w Polsce Domy Dziecka, z inicjatywy właścicieli dworów powstawały miejsca, gdzie sieroty były wychowywane tak jak obecnie w rodzinnych domach dziecka.

W pobliżu Zaborza przebiegał pierwszy wodociąg, który prowadził wodę z Tocznej do Platerowa, gdzie jego pozostałością jest wieża ciśnień. W Czuchowie Pieńkach znajduje się Użytek Ekologiczny „Łozowisko”, z ciekawą roślinnością torfowiskową. Bociany na gniazdach, a w lesie kwitnące przylaszczki świadczą o nadejściu wiosny. Polodowcowy krajobraz, obszar wysoczyzny morenowej, z opadającymi ku dolinie Tocznej stromymi zboczami, sprzyja pieszym wędrówkom.

W wiosennym rajdzie uczestniczyli również mieszkańcy Powiatu Łukowskiego oraz uczennice wraz z opiekunem z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czuchowie Pieńkach.

Tekst Iwona Muder