Sery jadam mleko piję zdrowo żyję

2015-02-16 13:32

12 lutego w świetlicy wiejskiej w Starej Kornicy odbył się konkurs kulinarny na najlepsze potrawy z mleka.  W wydarzeniu wzięli udział Poseł na Sejm – Krzysztof Borkowski,  Wicestarosta Powiatu Łosickiego – Iwona Muder, Wójt Gminy Stara Kornica – Kazimierz Hawryluk, Skarbnik Gminy – Anna Blondyk, Przewodnicząca Rady Gminy Stara Kornica – Elwira Hulińska, Dyrektor ZPPO w Starej Kornicy – Jolanta Andrzejuk, przedstawiciele MODR w Warszawie oddział w Siedlcach, zaproszeni goście oraz ponad 100 pań ze wszystkich sołectw Gminy Stara Kornica.

Sery jadam mleko piję - zdrowo żyję pod takim hasłem przebiegało 11 edycja konkursu kulinarnego.

Pani Wiesława Maleczewska z TZD  Łosice podkreśliła, że: od 2005 roku w Gminie Stara Kornica odbywają się konkursy kulinarne, które do tej pory dotyczyły między innymi potrwa z: drobiu, ryb, mięsa wieprzowego, ziemniaków, kaszy, potraw wielkanocnych, nalewek. Dzięki tym konkursom odkrywana jest piękna tradycja kulinarna naszego regionu, smaki naszych babć, naszego dzieciństwa. Popularyzowana jest kuchnia domowa i oryginalne przepisy. Z każdym rokiem nabywamy coraz większe umiejętności i pewność
w przygotowywaniu potraw konkursowych.  Wpisywane są produkty na listę produktów tradycyjnych, a tym samym promujemy region. Na tej liście jest już 8 produktów tradycyjnych. W kolejce czeka już kolejnych 7 produktów.

W konkursie wzięło udział 15 potraw, które zgłosiły koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia z 12 miejscowości. Komisja konkursowa oceniając potrawę brała pod uwagę: smak, oryginalność, estetykę podania i zgodność z tematem.

I miejsce - Stowarzyszenie PARK Wólka Nosowska za „Sernik Niebo” z gotowanego sera

II miejsce – KGW Walim za „Combaliki serowe”

III miejsce – KGW Szpaki-Kolonia za „Ser żółty z ziołami”

Pani Iwona Muder wicestarosta podkreśliła, że konkurs ten to przede wszystkim promocja naturalnych produktów oraz bardzo atrakcyjna forma przekonywania do takich produktów.

Spotkanie uświetnił występ zespołu Marysieńki ze Starych Szpak i zespołu Sąsiadeczki z Kobylan oraz Pana Henryka Mułenko. Atrakcją było również robienie masła tradycyjnym sposobem.