XV Festyn Nadbużański - Podsumowanie 1. dnia

2014-07-15 13:46

II Przegląd Zespołów Pieśni Ludowych Doliny Bugu

12 lipca podczas pierwszego dnia festynu odbył się II Przegląd Zespołów Pieśni Ludowych Doliny Bugu, w którym uczestniczyło 15 zespołów muzycznych. Organizatorem Przeglądu było Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu". Przegląd był sfinansowany ze środków LEADER, w ramach PROW 2007-2013 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja. Cel przeglądu to przede wszystkim popularyzacja kultury podlaskiej, a w szczególności tradycji muzycznych. Otwarcia konkursu dokonali: Pani Agnieszka Wojtkowska – Prezes Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu", Pan Czesław Giziński - Starosta Łosicki, Pan Mariusz Kucewicz - Wicestarosta Łosicki, Pan Andrzej Lipka - Wójt Gminy Sarnaki.

W przeglądzie uczestniczyło 15 zespołów z trzech powiatów (siedleckiego, siemiatyckiego, łosickiego): Zespół śpiewaczy Aura, Zespół Wokalno-Instrumentalny Żar przy OSP Sarnaki, Zespół Ludowy Przesmyczanki, Krynica, Niezabudki, Zespół Tęcza, Jesień, Sąsiadeczki, Wrzosy, Mielniczanie, Zespół rockowy Żywioł, Marysieńki, Nowina, Zespół Pieśni i Tańca Pasieka, Zespół Ludowy Kalina. Każdy zespół podczas 10 minutowego występu był oceniany przez Jury konkursu, które brało pod uwagę następujące kryteria: interpretacja utworów, sposób prezentacji na scenie, ogólny wyraz artystyczny. Jury po prezentacji wszystkich zespołów wybrało laureatów, którzy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Stowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Tygiel Doliny Bugu".

• I miejsce -  Zespół śpiewczay Aura
  • II miejsce – Zespół Ludowy Kalina
  • III miejsce – Zespół Pieśni i Tańca Pasieka

Jury przyznało również wyróżnienia, które otrzymały Przesmyczanki i Zespół rockowy Żywioł. Uczestnicy przeglądu zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, w prezentacjach zespołów widoczne było przywiązanie do kultury i tradycji Doliny Bugu. Nie tylko śpiew czy muzyka, ale również przepiękne stroje świadczyły, że ważne jest dla mieszkańców terenów nadbużańskich korzenie kulturowe oraz dbałość o przekazywanie kultury następnym pokoleniom. Po ogłoszeniu wyników na wieczornej scenie bawił uczestników imprezy zespoły Paradise, Export, Players, Yankes oraz DJ PYZDRA.

Poza sceną Stowarzyszenie Przyjaciół Serpelic zorganizowało blok imprez sportowo-rekreacyjnych.