Otwarcie wystawy Macieja Falkiewicza w Galerii na Poddaszu

2011-12-09 07:44

6 grudnia br. został otwarta wystawa Macieja Falkiewicza w Galerii na Poddaszu podczas, której odbyła się projekcja filmu o artyście oraz koncert gry na harmonijce ustnej.

Maciej Falkiewicz - artysta malarz, pasjonat i hodowca koni, myśliwy, kolekcjoner i miłośnik tradycji. Urodził się w 1942 r. w Lublinie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Michała Byliny i prof. Ludwika Maciąga. Dyplom uzyskał w 1974 r. Po ukończeniu studiów brał udział w I Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Janowie Podlaskim, co wpłynęło na decyzję osiedlenia się na Podlasiu. W 1975 r. zamieszkał w Białej Podlaskiej, gdzie oprócz pracy twórczej i udziału w licznych plenerach oraz wystawach, zajmował się propagowaniem jeździectwa w filii Akademii Wychowania Fizycznego. Założyciel Bialsko-Podlaskiego Klubu Jeździeckiego. W 1990 r. osiedlił się w Janowie Podlaskim w zabytkowym Domu Ryttów z 1793 r., w którym stworzył autorską galerię malarską i zgromadził wiele pamiątek i zabytkowych przedmiotów. Z wielką pasją utrwala zwyczaje polskiego jeździectwa i hoduje konie. Twórczość artysty osadzona w tradycji polskiego malarstwa pejzażowego i rodzajowego, łączy w sobie emocjonalną wrażliwość kolorysty i wnikliwą obserwację natury. Bardzo liczne pejzaże z Podlasia, Kazimierza, wyjazdów plenerowych i zagranicznych podróży, sceny rodzajowe o tematyce hipologicznej i myśliwskiej, portrety znajomych, wizerunki zwierząt, tworzą swoisty i sugestywny pamiętnik życia artysty. Prace Macieja Falkiewicza znajdują się w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie, Muzeum Regionalnego w Siedlcach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie oraz w wielu kolekcjach w kraju i za granicą, m.in. w kolekcji pisarza Williama Whartona. Artysta uczestniczył w około 80 wystawach środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.


Wystawę  można   oglądać  w  dniach   06.12.2011   –   08.01.2012,  w  budynku   „Galerii   na  Poddaszu”, ul. Rynek 12, Łosice, w godzinach 9.00 – 17.00. 

 

Wróć